dr Olivera Gajić, Filozofski fakultet u Novom Sadu, Doktor pedagoških nauka, redovni profesor

Biografija

Olivera Gajić rođena je 1960. godine u Subotici. Trenutno je u zvanju redovnog profesora za užu naučnu oblast Pedagogija. Predaje predmete: Teorije i metodike nastave, Metodički sistemi i aplikacije i Pedagogija umetnosti na osnovnim akademskim studijama; zatim Metodika socijalno-pedagoškog rada, Strategije efikasnog obrazovanja na osnovnim diplomskim studijama - master. Na doktorskim studijama Pedagogije predaje predmet: Metodičko modelovanje obrazovnih strategija, a na doktorskim studijama Metodike nastave predmet Odabrana poglavlja metodike vaspitno-obrazovnog rada.Koordinator akreditovanih doktorskih studija – Metodike nastave na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu (od šk. 2008/09- 2012/13. godine). Akademski koordinator na studijskom programu Pedagogija za studente na razmeni u okviru različitih programa mobilnosti (JOIN EU-SEE, Basileus, Campus Europae) od šk.2007/08-2013/14. godine. Pod njenim mentorstvom odbranjeno je do sada osam doktorskih disertacija, četrdesetak master radova, stotinak diplomskih radova. Do danas je objavila deset monografija (četiri u koautorstvu), jednu priređenu monografiju, uredila sedam tematskih zbornika, i publikovala stotinak radova: studija, poglavlja u knjigama, radova u časopisima, zbornicima i godišnjacima od međunarodnog i nacionalnog značaja. Svojim saopštenjima, stručnim i naučnim radovima  učestvovala je na desetinama  skupova  od međunarodnog i nacionalnog značaja u zemlji i inostranstvu. Aktivno se služi engleskim i mađarskim jezikom. Dodatno obrazovanje, studijske posete i boravci u inostranstvu: University of Jönköping, (Sweden); University of Ljubljana (Slovenia); University of Zagreb (Croatia); University of Debrecen (Hungaria); University of Helsinki (Finland); University of Roehampton, London (UK); University of Bologna (Italy); University of Tirana (Albania); University of Miskolc (Hungaria); University of Aveiro (Portugal); University of Riga (Latvia); University of Podgorica, (Montenegro). Član je Pedagoškog društva Srbije.

Istraživačko-razvojni projekti

• Istraživač na projektu: 144584-TEMPUS-2008-RS-JPCR Introduction and implementation of academic program of Community Youth Work (CYW) through enhancing inter-regional cooperation in the countries of Western Balcans (2008-2012). http://www.communityyouthwork.com/
  • Rukovodilac projekta „KVALITET OBRAZOVNOG SISTEMA SRBIJE U EVROPSKOJ PERSPEKTIVI – (KOSSEP), br. 179010 (za period 2011-2015. godine), finansiran od strane Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.

Bibliografija

Gajić, O. (2014). Problem Based Learning As A Literature Teaching Strategy. Literary Abilities – Critical Attitude – Creative Thinking. (pp. 110) (Schaltungsdienst Lange o.H.G., Berlin) Saarbrücken: Scholar’ Press, OmniScriptum GmbH & Co.KG,

Gajić, O. & Zuković, S. (2013). Integrativity and Interdisciplinarity in Religious and Literary Education. European Journal of Science and Theology, 9(4), 61-76.

Gajić, O., Markov, S., Radulović, B. & Stojanović, M. (2012). The Analysis of Students' Opinions on the Role of Knowledge Tests in Higher Education. The New Educational Review, 30(4), 114-125.

Gajić, O. & Milutinović, J. (2011). Museums as Learning Centers: Pluralism of Theoretical-Methodical Paradigm. The New Educational Review, 25(3), 290-300.

Gajić, O. & Milutinović, J. (2010). Intercultural Dialogue in Education. Critical Reflection in the Museum Context/Interkulturalni dijalog u obrazovanju – kritička refleksija u muzejskom kontekstu. Odgojne znanosti/Educational Sciences,12(1), 151 -165.